Bir web sitesinin, ziyaretçilerinin ilgisini çekmesi ve vadettiği hizmeti tatmin edici bir şekilde onlara sunabilmesi için, tasarımı ve altyapısı kadar güvenliği de büyük önem arz etmektedir. Web sitesinin güvenilirliği, siteye cazibe ve işlevsellik kazandırmanın yanında, yasal bir zorunluluğun da yerine getirilmesidir.

Güven, tüm iş ilişkilerinin temelini oluşturur. Yapılan araştırmalar ziyaretçilerin, güvenilir bulmadıkları web sitelerini terk ederek, kolayca alternatiflerine yöneldiklerini göstermektedir.

Ziyaretçilerin güvenini kazanmış bir web sitesi ise genellikle daha fazla trafik, oturum başına daha yüksek sayfa sayısı, daha düşük hemen çıkma oranı, daha fazla abone, daha yüksek konuşma ve daha fazla potansiyel müşteri kazanır.

Güvenilir Web Sitesi Nasıl Anlaşılır?

Nielsen Norman Group (NNG), Abraham Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinden yola çıkarak bir güven piramidi geliştirmiştir.

NNG, web sitesi-ziyaretçi ilişkilerini beş seviyede ele almaktadır. Her bir seviyedeki taahhüt karşılandığı takdirde bir üst seviyeye geçilmekte ve her seviye kendinden önce gelenleri de kapsamaktadır.

 • Seviye 1: Web sitesinin kendisinden beklenen işlevi yerine getireceği ve ziyaretçilerinin ihtiyaçlarını karşılayacağına dair güven
 • Seviye 2: Web sitesini, muadillerinin yerine tercih etmek için sebep
 • Seviye 3: Web sitesinin, kişisel verilerin paylaşılmasına değeceği ve onları güvenilir bir şekilde işleyeceği yönünde intiba
 • Seviye 4: Özel nitelikli kişisel verilerin ve finansal bilgilerin paylaşılmasından doğacak riskin göze alınabilirliği ve bunların yeterince korunacağına ilişkin güven
 • Seviye 5: İşbu güven ilişkisinin gelecekte de sürdürülebilirliği

Güvenli İnternet Kullanımı İçin Kullanıcıların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 • İnternet üzerinden yapılacak işlemlerde sahte uygulama ve bağlantılara karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Web sitelerinin bağlantı adreslerinin doğruluğundan ve uygulamaların güvenilirliğinden emin olunmalıdır.
 • İşlemler yapılırken acele edilmemelidir.
 • Rakam sembol büyük ve küçük harflerden en az 8 haneli güçlü bir parola oluşturulmalı, başkalarıyla paylaşılmamalı ve sık sık güncellenmelidir.
 • Akıllı cihazların ve çevrimiçi hesapların gizlilik ve güvenlik ayarları gözden geçirilmeli ve “varsayılan” olarak seçmek yerine kişisel tercihler doğrultusundan güncellenmelidir.
 • Kaynağı bilinmeyen ve güvenilirliğinden emin olunmayan e-postalar açılmamalı, sahte bağlantılara karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Çevrimiçi alışverişlerde SSL sertifikasını kontrol etmeli, 3D güvenli ödeme yöntemi kullanılmalıdır.
 • Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metinleri okunmalıdır.

Web Sitesinin Güvenilirliği Nasıl Artırılır?

Web sitelerinin güvenilirliğini sağlayan ve artıran özellikler, web sitelerinin faaliyet alanlarına ve işledikleri kişisel verilere paralel olarak değişkenlik göstermekle birlikte, bazı temel yöntem ve özellikler, aşağıdaki gibidir:

 • Bir web sitesinin ziyaretçilerinin güvenini kazanmasında ilk adım, web sitesinin ziyaretçileri ile ilk intibası olan URL ve HTTPS’lerinin güvenilir olmasıdır. Asma kilit sembolü bulunmayan URL’ler, ziyaretçiler tarafından web sitesinin ilk etapta terk edilmesine sebep olmaktadır.
 • İkinci husus ise görüntü kalitesi olup; düşük görüntü kalitesi direkt olarak ziyaretçilerde sahte, kalitesiz ve güvenilir olmayan içerik izlenimi uyandırmaktadır. Bu sebeple web sitelerinin yüksek kalitesi görüntüler içermesi son derece önemlidir.
 • Teknik terimler ve sektörel jargonlar, ziyaretçilerinin kafasını karıştırmakta, günlük konuşma dili ise profesyonel bir imajdan uzaklaştırmaktadır. Ziyaretçilerinin güvenini kazanmak için bu konuda dengenin sağlanmasının yanında, farklı ülkelerde faaliyet gösterebilmek adına farklı dillere de kolayca tercüme edilecek kelimelerin tercih edilmesi, büyük önem arz etmektedir.
 • Tutarlılık, markalaşma ve güvenilirlik konularında şüphesiz büyük önem taşımaktadır. Web sitesi içeriklerini oluştururken kullanılan dil ve üslup, yazı ve görüntü stili, tema ve mesajlar farklılık gösterirse, ziyaretçilerin de güveni sarsılacaktır.
 • Web sitelerinin, geçmişte kendilerinden beklenen hizmeti layığı ile yerine getirdiklerine ilişkin, Trustpilot ve Google Reviews gibi üçüncü taraf sitelerin incelemelerini referans olarak bünyelerinde barındırmaları, ziyaretlerinde güven oluşturmalarında önemli bir rol oynar.
 • Aynı şekilde geçmişte alınan sertifika, ödül ve logoların da sergilenmesi, ziyaretçilerin gözünde güven oluşturacaktır.
 • Web sitelerinin zaman zaman hizmetlerinde yetersiz kalması veya başarısız olması son derece doğaldır. Ancak bu durumu fırsata çevirerek eksikliklerin kabul edilmesi, ziyaretçilerde güven uyandırılmasına yardımcı olacaktır.
 • Araştırmalar web sitelerinde, tanıtımdan ziyade kullanıcıları bilgilendiren içeriklerin daha fazla ilgi çektiğini göstermektedir. Faydalı içerikler oluşturmak, ziyaretçilerin ilgisini çekmenin yanında güvenlerini de kazandırır.
 • Web sitesinin ya da site içerisindeki bir takım içeriklerin hedef kitlesinin belirlenmesi ve bu kitleye yönelik kişiselleştirilmiş içerikler oluşturulması, hedef kitlesini oluşturan ziyaretçilerin güven duymasını sağlar.
 • Ziyaretçilerin kimliklerine ya da tercihlerine göre kişiselleştirilmiş bir yaklaşım izlenmesi, bir takım ziyaretçilere ürkütücü gelse de, çoğunluk ilişki kurdukları web sitelerine güven duymak konusunda daha eğilimlidir.
 • Web sitesinin boyutu ne olursa olsun, ekip üyelerini ziyaretçilere tanıtmak her zaman iyi bir fikirdir. Yapılan araştırmalar insanların, hakkında bilgi sahibi oldukları ve yüzlerini gördükleri kişilere daha kolay güvendiklerini ortaya koymaktadır. Ayrıca kadronun yanında, iletişim, konum, blog, hizmetler, tanıtım vb. Bilgi içerikleri çoğaldığı ölçüde, ziyaretçilerin güveni de artar.
 • Web sitesinin tasarımının da, modern, karmaşık olmayan, açık, net, basit ve anlaşılır, güven uyandıracak nitelikte olması önemlidir.
 • Sosyal medyanın aktif kullanılması da web siteleri için reklamın yanında, güven oluşturmanın yollarından biridir.
 • Güncel olmayan bir web sitesi, daha ilk bakışta terk edilmişlik hissi uyandırarak web sitesinin hizmetinin sona ermekte olduğu ya da çoktan sona verdiği zannı yaratacak ve ziyaretçilerin güvenini kıracaktır. Sadece arama motorunda avantaj kazanılması için değil, web sitesinin ucunda canlı insanlar olduğu hissinin de uyandırılması için mümkünse haftada bir, en az ayda bir yeni içerikler oluşturulmalı ve web sitesi güncellenmelidir.
 • 404 sayfası, kaldırılan ancak yine de ziyaretçiler tarafından bulunan sayfaların yerini alır ve bu sayfa ile karşılaşmak, ziyaretçilerin güvenini zedeler. Bir bağlantı denetleyicisi yardımı ile bu sayfaların ortadan kaldırılması, ziyaretçilerin vakitlerini boşa harcamalarının önüne geçecek ve güvenlerinin tehlikeye düşmesini önleyecektir.
 • Reklamlar, hayatın her alanında olduğu gibi web sitelerinde de yeralmakta ve dijital iletişimde büyük rol oynamaktadır. Reklamlar, hem web sitesi sahibi işletmeler hem de ziyaretçiler için bir gerekliliktir. Ancak kötüye kullanımın önüne geçmek ve ziyaretçilerin güvenini kaybetmemek için web siteleri, reklam sayısını sınırlamalı ve içeriğe zarar vererek ziyaretçileri bunaltmaktan kaçınmalıdır. Hem birinci hem üçüncü taraf reklamlarının minimumda tutulması güvenilirlik açısından son derece önemlidir.
 • Kullanıcıların kafalarında, ziyaret etmekte oldukları web sitelerinin içeriklerine ilişkin soru işaretleri oluşması son derece doğal ve web sitesine ilginin bir sonucu olması dolayısıyla da son derece faydalıdır. Ziyaretçilerin iletişime geçmelerinin arama, sohbet vb. çeşitli yöntemler ile sağlanması, web sitesinin güvenilirliğini artırır.
 • Başta kişisel verilerin işlenmesi ve korunmasına ilişkin bilgiler olmak üzere, ziyaretçilere bilgilendirme metinleri sunmak ve şeffaflık, güvenilirliğin vazgeçilmez bir unsurudur. Ayrıca şayet bir e-ticaret web sitesi söz konusuysa, ilgili sayfalara ödeme logolarının ve diğer güvenli ödeme akreditasyonlarının eklenmesi, web sitesine güveni artırır.
 • Google, mobil ziyaretçilerin % 53'ünün, sitenin yüklenmesi iki saniyeden uzun sürerse siteden ayrıldığını öne sürmektedir. Durum masaüstü için de aynı. Web sitesinin hızını artırılması, hem ziyaretçilerin hayal kırıklığına uğramalarının önüne geçilerek güvenlerinin kazanılması, hem de ziyaretçilerin içeriğe daha ulaşmadan web sitesini terk etmelerinin önüne geçilmesi için büyük önem arz etmektedir.
Dilruba Erkan

Yazar: Av. Dilruba Erkan

Dilruba Erkan, kişisel verilerin korunması alanında eğitim almış ve çalışmalarını sürdürmekte olan Muğla Barosuna kayıtlı bir avukat olarak müvekkillerine de bu alanda danışmanlık ve dava vekilliği hizmeti vermektedir.